» » Orta Doğu | Ayna TvRip Belgesel

Windows 7 Tüm Sürümler Tek DVD
Windows 10 Tüm Sürümler indir
Adobe Cloud Tüm Sürümler indir
Warezturkey Güncel Duyuru
Sizinleyiz...
 
 
 

Orta Doğu | Ayna TvRip Belgesel

Ekleyen: f-02 - Tarih: 23-04-2009, 15:45

0
'Orta

Orta Doğu | Ayna TvRip Belgesel
Ayna'nın Orta Doğu'da yaptığı programlar: Suriye, Kudüs, Kuzey Irak, Umman


Kuzey Irak

İki saatlik bir uçak yolculuğunun ardından Erbil şehrine varıyoruz..Kuzey Irak bugünlerde sanılanın aksine güvenli bir bölge. Bombalamalar, suikastlar yok denecek kadar az. Üretim neredeyse hiç yok Kuzey Irak’ta. Pazarlar Türk mallarıyla dolu. Türk televizyon kanalları en çok seyredilen kanallar arasında. Erbil şehrindeyiz. Bir buçuk milyonluk nüfusa sahip Erbil, Kürt ve Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı bir şehir.

Ülkede sık sık elektrik kesintisi olduğu için bol miktarda ütücüye rastlıyoruz. Jeneratörleri olan ütücüler elektiriği olmayan halka hizmet veriyor.

Erbil sokaklarında en sık rastlayabileceğiniz bir başka şey de tezgahlarında deste deste parayla seyyar döviz bürosu hizmeti veren insanlar. Binlerce dolar para caddenin ortasındaki tezgahlarda duruyor. Ne el süren var, ne de kapkaç yapan.

Birçok Arap ülkesinde gördüğümüz meyve suyu dükkanları yine bütün cazibesiyle burada da yerini almış.

Erbil’de sokaklar, caddeler araba kaynıyor ama benzin istasyonları bomboş. Bu şehirde devletin resmi araçlarına benzin veren istasyonların dışındaki tüm istasyonlar kapalı. Petrol ülkesi Irak’ta benzin karaborsada. 2003’te yaşanan savaş sonrası rafineriler çalışamaz hale gelince, dünya petrollerinin % 17’sini çıkaran Irak petrole muhtaç hale gelmiş. Benzin halka karneyle veriliyor. Karaborsadan benzin almaya güç yetiremeyenler devletin araç başına 10 gün için verdiği 30 litre benzinler yetinmek zorundalar. Bu kadar benzini az bulanlar ise karaborsada benzine yaklaşık olarak 6 kat fazla fiyat ödemek zorundalar. 10 gün 30 litre benzin kimseye yetmiyor olacak ki yol kenarları karaborsa benzin satanlarla dolu. İran’dan eşeklerle, katırlarla benzin getirtiliyormuş, ülkeye. Hatta Türkiye’den bile benzin geliyormuş bir dönem.

Ayna olarak Osmanlı döneminde de kullanılan Erbil kalesine gidiyoruz. Sur içinde hayat sanki tarihte olduğu gibi akıp gidiyor, burada adeta başka bir zamanı yaşıyor insanlar. Daracık sokaklar, eski evler sokak aralarında koşuşturan çocuklar…


'Orta

'Orta


'Orta
Geri Kalan Orta Doğu Ülkeleri Daha Önce Verdiğim Konuların İçerisinde Var Ordan Alabilirsiniz. Tekrar Vermek İstemedim.

Kategori: Belgeseller

Merhabalar, Sitemizi Ziyaretçi olarak görüntülemektesiniz.
Sitemize üye olmak zorunda değilsiniz ve üye olmanın ek bir avantajı yok. Linklerimizin büyük bir kısmı herkese açıktır. Hemen üst kısımda İndirme Linkleri altında linkleri görebilirsiniz. Eğer illa üye olmak isterseniz Üyelik formu için buraya tıklayın ve üyelik işlemini yapın.
Bilgi
Yorum sistemi kapalı.