» » Windows 7'de DOS oyunlarını çalıştırma rehberi!

Windows 7 Tüm Sürümler Tek DVD
Windows 10 Tüm Sürümler indir
Adobe Cloud Tüm Sürümler indir
Warezturkey Güncel Duyuru
Sizinleyiz...
 
 
 

Windows 7'de DOS oyunlarını çalıştırma rehberi!

Ekleyen: teoMan - Tarih: 11-12-2010, 01:51

2
Windows 7'de DOS oyunlarını çalıştırma rehberi!


Microsoft'un uzun zaman önce emekliye ayrılan işletim sistemi MS-DOS'da bazı inanılmaz oyunlar mevcuttu. Fakat bu eski oyunlar, artık dolabınızın diplerinde bir yerde Windows 98 CD'nizle beraber kaderine terkedilmiş bekliyorlar.

Belki de eski ve çizik CD'lerinizi yerlerinden çıkarmanın ve o en güzel oyunları tekrar oynamanın vakti artık geldi. Ancak Windows 7 işletim sistemini kullanıyorsanız, oyunları çalıştırabilmek için biraz yardıma ihtiyacınız var.

Yazımızın devamındaki adımları takip edin ve o bir zamanlar severek oynadığınız DOS oyunlarınızın keyfini tekrar yaşayın!

MS-DOS emülasyonu

Windows 7'de DOS oyunlarını çalıştırma rehberi!


MS-DOS Emülasyonu

Eski oyunlarınızı sorunlara meydan vermeden rahatça çalıştırabilmek için bir DOS emülatörü kullanmanız gerekiyor. Bu alanda birkaç program mevcut, ancak burada kullanımı kolay ve sorunsuz DOSBox'u ele alacağız.

DOSBox'un sadece Windows değil, diğer birçok işletim sisteminde de başarılı bir şekilde çalıştığını belirtelim.

İndirdikten sonra Lisans'ı kabul edin ve yükleme dizinini seçin. Hazır olduğunuzda Install'a tıklayın ve ardından Close'a tıklayın.

DOSBox'u kullanma

Windows 7'de DOS oyunlarını çalıştırma rehberi!


DOSBox'u kullanma

DOSBox'u başlat menüsünden veya masaüstünden başlatın. DOSBox durum penceresi ve ana DOSBox penceresi olmak üzere iki pencere açılacaktır. Biz ana pencereyi kullanacağız.

Oyunu çalıştırmadan önce, bir klasörü sanal C: klasörünüz olarak bağlamanız gerekiyor. Bu sanal sürücü DOSBox tarafından yerel sabit disk olarak kullanılacaktır.

Bir klasörü bağlamak için:

mount c

C: sürücünüzde dosgames adlı bir klasör oluşturduğunuzu varsayarsak, bu komutu yazmanız gerekiyor:

mount c c:dosgames

Şimdi bağlamış olduğunuz klasöre, oynamak istediğiniz oyunları yerleştirebilirsiniz. Oyunlarınıza DOSBox'dan erişebilmek için, DOSBox'u her çalıştırdığınızda bağlama işlemini tekrar yapmanız gerekiyor.

Klasörler arasında gezinme

Windows 7'de DOS oyunlarını çalıştırma rehberi!


DOSBox'u kullanırken bazı DOS komutlarını hatırlamanız ve bilgilerinizi tazelemeniz gerekebilir. Komut satırına yeni olan kullanıcılar burada biraz zorlanabilirler.

Varsayılan DOSBox Z sürücüsünden C sürücüsüne geçmek için şunu yazın:

C:

ardından örneğin Doom klasörüne gitmek için şunu yazın:

cd doom

Bu komut sizi 'doom' klasörüne götürecektir.

DOSBox'daki komutlarla ilgili yardım almanız her zaman mümkün, bunun için help /all yazmanız yeterli.

Oyunu çalıştırmak

Windows 7'de DOS oyunlarını çalıştırma rehberi!


Oyunlar

DOSBox'u kurdunuz ve kullanmayı da neredeyse öğrendiniz. Şimdi oluşturduğunuz sanal C: klasörüne bazı oyunlar yerleştirebiliriz.

Eski DOS oyunlarını elde etmenin birkaç yolu var. Bu yollardan biri oyunun orjinal CD veya disketini kullanmak. Bunu yapmak için bağladığınız konum içerisinde bir klasör oluşturun ve CD'nin (veya disketin) içeriğini bu klasöre kopyalayın.

cd komutunu kullanarak bu klasörün bulunduğu konuma gidin ve şu komutu çalıştırın.

run 'uygulama adı'

'uygulama adı'nı oyunun .exe dosyasının adıyla değiştirin. Artık eski oyununuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

Eğer CD'leriniz çizildiyse veya artık disket sürücüsü kullanmıyorsanız oyunları internetten de indirmeniz mümkün. Örneğin:

Abandonware Games
DOS Games
Free Game Downloads
Free Classic DOS Games
RGB Classic Games
Free Game Empire
Play.VG

Kaynak: http://www.chip.com.tr/konu/windows-7-de-d...irin_23874.html

Kategori: İpuçları

Merhabalar, Sitemizi Ziyaretçi olarak görüntülemektesiniz.
Linkleri görmek için üye olmanız gerekmiyor. Üst kısımda İndirme Linkleri altında linkleri görebilirsiniz. Eğer illa üye olmak isterseniz Üyelik formu için buraya tıklayın ve üyelik işlemini yapın.
<
 • 45 Yorumu var
 • 0 Konusu var
 • Beğendim
 • 0
11 Aralık 2010 17:07

hekim

Alıntı yap
 • Üye Grubu: Üye
 
vayyy eskiye döndüm neleri unutmuşuz.

<
 • 2090 Yorumu var
 • 0 Konusu var
 • Beğendim
 • 0
11 Aralık 2010 02:41

traineryum

Alıntı yap
 • Üye Grubu: Üye
 
Ya iyi hoşda bu oyunları oynayan hala varmı yazık günah :)

Yorum eklemeden önce bilmeniz gerekenler
 • Burayı okumadan yorum YAPMAYINIZ. Yorumlar onaya tabi tutulmaktadır.
 • Warezturkey'in misyonu sadece dosya paylaşmaktır. Bu bağlamda içerikler için destek, video, eğitmenlik misyonu üstlenmez ve bunları vaat etmez. Kısaca kimse size yardımcı olmak zorunda değildir.
 • Gönülülük esası işler. Ya kuramadım video çeker misiniz ? Resimli anlatır mısınız ? Binlerce ve sürekli değişen içeriğin hangisine video çekeceksiniz ? Ki sitemizin amacı bu değil zaten. Makul olalım.
 • Gönülülük esasında rica, nezaket çok önemlidir (Siz ne olursa olsun nezaket gösterin, site yöneticileri sizi baş üstünde tutar aksi olursa atış serbest). Bir sorun yaşıyorsanız işletim sisteminizi, yaşadığınız sorunu detaylıca yazın. Mutlaka ekran görüntüsü paylaşın. Bildiğimiz konularda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Detay diyince adınızı, soyadınızı istemiyoruz. Sorun ne ise onla alaklı detay çok önemlidir.
 • Sadece soru veya sorunlarda yorumlarda boy göstermeyin. Bildiğiniz konularda yorumlarınız ile diğer insanlara katkı sağlayın, bilgi paylaştıkça çoğalır.
 • Bize şuraya yükleyin, buraya yükleyin demeyin. Her sitenin bir yayın politikası vardır. Buna lütfen saygı gösterin. Lütfen link isteğinde bulunmayın. Sadece dosya paylaşım sitelerinden link veren veya torrent ile alakası olmayan sitelerden torrent istemeyin. Bunlar farklı teknolojiler.
 • Warezturkey'in kullandığı ana host turbobit'tir (5sene). Harici hostlar alternatif olarak verilmekte. Turbobit harici link yenilemesi yapılmamaktadır. (Çünkü alternatifler ya çabuk patlıyor, ya dosyayı kısa sürede siliyor hangi birine koşacan ?)
 • Warezturkey özellikle crackli vb. paylaşımlarda katı bir filtre uygulamaktadır. Kaba tabiri ile otu, suyu eklememektedir, güvenmediği içeriği bizzat test etmektedir. Ancak her daim kendi antivirüs uygulamanız ile taramayı, kendi filtrenizi uygulamayı unutmayın. Elbette crackler, keygenler vb. şeyler için sahte alarmlar söz konusu bu zamanla öğrenilecek bir durumdur. Yani her uyarı zararlı anlamına gelmeyebilir.
 • Dosyaların Winrar şifresi : www.warezturkey.net şeklinde olup indirme linklerinin altında yazar.

Yorum Ekle

Adınız: *
E-Mail Adresiniz (Zorunlu değil):
Yorumunuz: *
 • super1turkiyesopakahkaha
  oyunsuperwinkwinked
  smileambelayfeel
  fellowlaughinglollove
  norecourserequestsad
  tonguewassatcryingwhat
  bullyangryalkisuyku
  muzik1numarasinirarkadas
  arkadas2rep
Soru:
15 artı 25 kaç eder ? (Sayı/Rakam ile yazınız)
Cevap:*
* ile işaretlenen alanları doldurmak mecburidir.